WhatsApp
Yükleniyor...

Kripto Para Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Kripto Para Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?
11 Mayıs 2021, 14:10 0 Yorum 123 Okuma

Kripto madenciliği, kripto alanında oldukça popüler bir konudur. Bununla birlikte, madencilik yeni bir şey değil, Bitcoin’in 2009’da piyasaya sürülmesinden beri yapılmaktadır.

Kripto madenciliği, kripto para birimlerini ödül olarak almak için bilgisayarların kullanılması yoluyla karmaşık kriptografik denklemlerin çözülmesini içerir. Bu karmaşık kriptografik denklemlerin çözümünde kullanılan bilgisayar kaynağı, madenciliğin türünü belirler.

Kripto madenciliğinin en temel biçimi, bir uygulamaya özgü entegre devrenin (ASIC), merkezi bir işlem biriminin (CPU) hesaplama gücüyle madenciliği içerir. Ancak günümüzde bir GPU veya grafik işleme birimi ile kripto para madenciliği yapmak da mümkündür.

Herkes kripto para madenciliği yapabilir, ancak Bitcoin madenciliğinin %70’inden fazlası, ucuz elektriğin madencilik bilgisayarlarını çalıştırmayı son derece karlı hale getirdiği Çin’de gerçekleşir.

Kripto para madenciliği hakkında daha fazla detaya girmeden önce, kripto para temelleri hakkında size kısa bilgiler verelim ki, ilerleyen bölümlerde konuyu anlamanız daha kolay hale gelsin.

Öncelikle unutulmaması gereken en önemli nokta, kripto para birimi işlemlerinin bir blok zincirine kaydedilmesidir. Bir blok zinciri, merkezi bir varlığın aksine bir topluluk tarafından paylaşılan ve sürdürülen bir veri tabanıdır.

  • Blockchain, güvenlik amacıyla herkes tarafından görülen bir kripto para biriminin bugüne kadarki tüm işlem geçmişinin kaydıdır. Satoshi Nakamoto, insanları yeni basılan Bitcoin ile ödüllendirerek Bitcoin’in blok zincirini korumaya teşvik etti. Bu, madencilere çalışmalarının tutunmaya değer bir para birimiyle ödüllendirileceğine dair güven veren kalıcı ve şeffaf bir enflasyon stratejisi yarattı.
  • Kripto paralar, merkezi bir varlık veya grup tarafından kontrol edilemez.
  • Madencilik, bir blok zincirinde yeni işlemleri doğrulama ve kaydetme işlemi için kullanılan terimdir.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum